ПОВУЦИ – ПОТЕГНИ
Ако се по јутру дан познаје и по ономе што су изнели гости емисије „Нови дан“ на ТВ Н1, у петак, 31. јула 2020. прогнозе за почетак наредне школске године нису обећавајуће. „Тема јутра“ бавила се анализом рада школа и организацијом наставе од 1. септембра. На даљину или ипак не...па су у складу са темом у емисији онлајн гостовали министар просвете, Младен Шарчевић и Јасна Јанковић, председник Уније синдиката просветних радника Србије.
Ових дана велика медијска пажња посвећена је најављеним моделима наставе у школама Србији. Међутим, јасне назнаке о томе који ће концепт бити заступљен још увек нису познате. Једино што је, бар за сада, сигурно јесте да ће се о припремљеним моделима изјаснити медицински део Кризног штаба. Насупрот нејасним одредницама Министарства просвете, науке и технолошког развоја, Јасна Јанковић, председник Уније синдиката просветних радника Србије, изнела је јасан став да је Кризни штаб већ закаснио са препорукама о школској години.
Министар просвете, Младен Шарчевић, изјавио је да ће родитељи основаца имати могућност да се определе да ли ће у наредној школској години њихова деца пратити наставу у школи или од куће. Да је оваква врста одлуке родитељима велики баласт, упозорила је Јасна Јанковић, сматрајући да ће родитељима бити тешко да самостално одлуче који ће
вид наставе похађати њихова деца. Такође је истакла да смо се морали суочити са чињеницом да ми немамо довољно техничких средстава да бисмо ушли у модел потпуне онлајн наставе, па чак и делимичне. ,,Ако један део ученика физички иде у школу, ко ће радити онлајн“, питала је у име просветних радника Јасна Јанковић и додала да је немогуће да исте особе раде 16 сати дневно!
Истог јутра, министар Младен Шарчевић одговорио је на постављено питање, гостујући у „Јутарњем програму“ на Телевизији Прва, када је изјавио да ће наставници пре подне радити у школи, а поподне онлајн од куће, са ученицима који су се определили за овакав концепт учења. Према речима министра, то је итекакао могуће, а изгледа да је могуће и да се за двадесет минута, колико је предвиђено за чишћење и дезинфекцију школских просторија, очисти простор од 450 квадратних метара, јер је према систематизацији предвиђено да толико квадрата очисти једна помоћна радница. Колико год да су наше теткице вредне, а вредне јесу, то је заиста немогуће!
Укратко, према комбинованом моделу, који се од 1. септембра најављује као могућ у основним и средњим школама, предвиђено је да наставни дан траје од 8.00 до 20.00 часова, у трочасовним временским размацима
по разредима, што би практично уз двадесетоминутне паузе за чишћење и дезинфекцију временски износило до 20.20 и то у установама које имају једносменски рад, а таквих је у Србији 450. За оне са двосменским радом, преосталих 1310 (!!!), остаје трећа смена или у преводу – ноћна настава
од јутра до сутра.
Изнуђене околности изазване пандемијском ситуацијом наметнуле су да у учионици не сме бити више од 15 ученика, а у већини наших школа одељења су итекако бројнија. Јасна Јанковић је подсетила да је Унија синдиката просветних радника Србије имала два предлога - смањење
броја ученика по одељењу и набавку техничке опреме. Околности јесу изнуђене, како је нагласио министар, али понуђена решења морају бити реална и могућа.
,,Кризни штаб ће морати да се изјасни да ли ћемо децу учити да живе са коронавирусом или ћемо их опет ,,затварати“ у куће“, нагласила је Јасна Јанковић, износећи оправдану бојазан да не жели да наша деца постану асоцијална.
Унија синдиката просветних радника Србије, чак и када нема социјалног дијалога, нити било какве жеље да се предлози струке макар саслушају, користи једини могући начин, медијску комуникацију са надлежнима. И зато и овога пута упозорење, настава је исувише озбиљна ствар да би се о њој површно, успут, несувисло, нејасно, неразумљиво, неодређено, недефинисано, недоречено и конфузно ... говорило у јавности. Врућ кромпир звани српско образовање сада је врео, а време истиче.
У Чачку,1. августа 2020.
рук. Ресора за образовни систем УСПРС-а
Весна Јеротијевић