ДРЖАВА НЕ ИСПУЊАВА ДОГОВОРЕ
Унија синдиката просветних радника упутила је још једно писмо Министарству просвете и Влади Србије апелујући да испуне оно што су се договорили 2015. године када је потписан споразум са синдикатима и прекинут најдужи штрајк у историји српског образовања.
-Тада је са Владом Србије, коју је водио садашњи председник Александар Вучић, договорено шта треба да се уради у наредном периоду. Синдикати су са своје стране све испунили, а Влада Србије није испунила своје обавезе. На подручју целе Србије сместили смо око 22.500 технолошких вишкова и на томе је направљена уштеда од пет милијарди динара. Споразумом је било предвиђено да све оно што се уштеди искористити за побољшање материјалног положаја, што није урађено. Имамо девет захтева, међу којима је и увођење платних разреда. Подсећам, било је најављено увођење платних разреда од 1. јануара 2019. године када је најављено повећање плата за 14,6 процната, а на крају смо добили повећање од 9 процената. Све оно што се договоримо не буде тако, упозорио је Владимир Аџић, председник Синдиката образовања Чачак, чланице Уније.
Аџић је рекао да је поново упутио писмо Влади Србије у коме је затражен разговор о томе шта влада и ресорно министарство дугује просветним радницима, како би се подвукла црта да ли је то реално или не и да ли су просветари у праву или не.
-Ми знамо да јесмо у праву и то је рекао Апелациони суд у Београду. Ми смо једини синдикат који је поднео тужбу против Владе Србије због неиспуњена споразума из 2015. године. Не може се на једној страни тражити од грађана да поштују све споразуме, домаће и међународне, а један споразум Владе Србије са просветним радницима да буде мртво слово на папиру, рекао је Аџић, наводећи да се просветним радницима дугује пет Светосавских награда, што износи око 25.000 динара по раднику и још толико на основу остварених уштеда у буџету.
-Нисмо одустали ни од платних разреда. Залажемо се за улазак у ЕУ, а знамо како се тамо уводе платни разреди, рекао је Аџић, најављујући протест просветних радника највероватније у априлу.
Председница Уније синдиката просветних радника Србије Јасна Јанковић каже да синдикати нису добили никакву информацију да ли ће се платни разреди увести наредне године, али да се на основу изјава председника Александра Вучића у кампањи по Србији, може закључити да се они неће применити ни од 1. јануара 2020. године. Она је истакла да школство у Србији више није у центру пажње, већ да је то здравство.
-Од новембра 2018. године покушавамо да добијемо неку информацију шта је са платним разредима али без ефекта. Ових дана, Александар Вучић се налази на путу по Србији, и на неколико наступа је рекао да се наставља са секторским повећањем плата. Овога пута образовање више није толико важно, сада је то здравство. Далеко од тога да имамо било шта против повећања плата у здравству, али та најава јесте најава поновног ресорног повећања плата а то поново нема никакве везе са платним групама и разредима. Чини ми се да смо крајем фебруара 2019. године сазнали да неће бити платних разреда почетком 2020. године. Покушаваћемо да дођемо до званичних информација, рекла је председница Уније синдиката просветних радника Србије, наводећи да су се просветни радници последњи пут састали са Вучићем када је био председник Владе Србије, са председницом владе 2017. године, док су се са министром Шарчевићем састали у октобру.
-Врло је чудан и не постоји социјални дијалог у Србији и то је оно што посебно желимо да скренемо пажњу. То није добро, закључила је Јасна Јанковић.
Унија синдиката се противи затварању школа у Србији и то ће бити један од нових захтева просветних радника. Како су истакли челници Уније, држави је школство скупо док са друге стране милијардама динара покривају гибитке јавних предузећа где су зараде далеко изнад просека.
-Планирају да затворе школе са једним или два ђака. То им је скупо, а погледајте извештаје о извршењу буџета РС за 2017. или 2018. годину и видећете колико се новца издваја за покривање губитака у јавним предузећима, а погледајте и просек плата у тим јавним преудзећима. Са протеста у априлу, или када се договоримо, један од захтева биће да не дамо школе, поручио је Аџић.
Коментаришући речи председника Србије Александра Вучића да је на улицама друштвени талог, Аџић је подсетио да су просветари на улици од 1997. године борећи се пре свега за побољшање статуса образовања у друштву, без обзира која је власт на челу државе.
-Ми смо се у тој подршци оградили од било какве политике. Свако одговора за своје ставове, тако да не знам шта председник мисли о нама, али очекујемо код њега пријем и да испуни оно што су потписали његови министри из 2015. године, рекао је Аџић.
Синдикат образовања Чачак подржао је грађанске протесте сматрајући да је демократија у Србији угрожена. Како је најављено, о протестима ће се изјаснити и Главни одбор Уније синдиката просветних радника Србије у марту месецу.
Унија синдиката има преко 30.000 чланова у 763 школе, и најбројнији су синдикат просветних радника.
Извор: Озон Пресс