ПРОСВЕТАРИ ЗАКАЗАЛИ ПРОТЕСТ
Чланови Уније синдиката просветних радника Србије најавили су да ће протестовати 31. августа испред Министарства државне управе и локалне самоуправе, које одбија да их позове на разговор и достави им податке о платним разредима. Председница Уније Јасна Јанковић најавила је на данашњој конференцији за новинаре низ активности до 31. децембра, којима ће просветни радници исказати неслагање са решењима из Закона о запосленима у јавним службама. Синдикалци питају ко ће и по којим критеријумима одлучивати на који начин ће се прелазити из једне у другу платну групу, напомињући да се оштро противе да то буде надлежност директора школа. Владимир Аџић, шеф ресора за финансије у Унији, изнео је податак да је Србија по просечној заради у образовању за 2017. годину на зачељу, не само међу државама у региону већ и шире.
Просветни радници у нашој земљи су лане у просеку примали 438 евра, док је просечна зарада у Црној Гори 454 евра, у БиХ 465, Хртавској 780, а Словенији 1.050 евра. У земљама Европске уније просечна плата у образовању је била 1.600 евра. Аџић је рекао да је по новој методологији обрачуна, плата запослених у образовању у просеку 51.000 динара, те да они примају драстично мање новца од других делатности. Он је позвао Министарство просвете да наставницима који су испунили фонд часова врати одузете дневнице. Реч је о просветним радницима који су штрајковали 28. септембра и којима је због потпуне обуставе наставе одузето између 2.000 и 2.500 динара. Аџић процењује да је реч о 4.000 наставника, којима је држава узела укупно око осам милиона динара. Руководство Уније каже да је министар просвете Младен Шарчевић увредио просветне раднике, када је најављујући строжу контролу на завршном испиту рекао да “не верује професорима” и да “њихова васпитна улога не би смела да подразумева да варају, лажу и краду”. На питање Данаса да ли би реаговали да је министар апострофирао само неке наставнике, јер извештаји о контроли спровођења завршног испита указују да је било нерегуларности, међу којима и преправљања тестова и дописивања бодова, Владимир Аџић каже да се Унија залаже за појединачну одговорност. Из тог синдиката питају шта је Министарство просвете урадило у претходних годину дана и зашто није смењен ниједан директор из школа у којима су уочене неправилности.
– Одговорност за спровођење завршног испита је на директорима школа, а они који га не организују на законит начин би морали да буду смењени, као и директори који су прекршили закон и нису хтели да приме технолошке вишкове – рекао је Аџић.