ШТА ДОНОСИ ПОВЕЋАЊЕ ПЛАТЕ ПРОСВЕТАРИМА
И поред повишице, запослени у просвети заостајаће за просеком Републике за 26 одсто, али и за свим осталим делатностима које се финансирају из буџета, док ће иза себе оставити једино раднике у култури.
Јануарска плата запосленима у предшколским установама, основним и средњим школама биће већа за 10 одсто, док ће високо образовање и наука добити повишицу од пет одсто. Синдикати образовања указују да ће и поред повишице, запослени у овом сектору заостајати за просеком Републике за чак 26 одсто, али и за свим осталим делатностима које се финансирају из буџета, док ће иза себе оставити једино раднике у култури.
Повишицу плата просветари ће остетити већ са исплатом јануарске зараде, јер се нова буџетска година рачуна од децембра, указује за Школски портал Владимир Аџић, шеф ресора за финансије у Унији синдиката просветних радника Србије.
Рачуница Уније показује да је за последње три године наставницима умањено око 90.000 динара. Што се тиче новца који им је враћен, у октобру 2015. сви су добили једнократну помоћ од по 7.000 динара, а потом су у два наврата плате повећане за четири и шест одсто.
- Ако се упореди оно што је узето и што је враћено, плате у просвети у односу на новембар 2014. биће увећене за око 9,2 одсто. Али ако се има у виду да је укупна инфлација за последње три године између 7,6 и 8,6 одсто, реално повећање на које запослени у школама могу да рачунају је између 0,53 и 1,53 одсто - каже Аџић.
Он указује да је просечна плата у Републици за септембар износила 47.220 динара, а у образовању 41.346, док је потрошачка корпа за исти месец 67.117 динара, па за њу треба 1,42 плате републичког просека или 1,62 плате просека у просвети.
- Ово је још један од показатеља у каквом се материјалном положају налази просвета с обзиром да у њој ради 70 одсто запослених са високом стручном спремом. Пошто ће повећање од 10 одсто бити и за остале кориснике буџета, то ће просвету довести у још неповољнији положај јер ће нас још више удаљити у односу на остале делатности, а републички просек ће бити за нас недостижан - указује Аџић.
Слободан Брајковић, председник Синдиката радника у просвети Србије, каже Школски портал да ће професор почетник, који сада има око 45.000 динара, са повишицом од 10 одсто примити око 49.500 динара, али да и поред тога неће моћи да стигне запослене са шестим степеном у здравству и социјали, где је садашња просечна плата око 55.000 динара. Он каже да је образовање за другим делатностима до сада заостајало 23 одсто, а сада ће тај проценат бити још већи - 26 одсто.
У најнеповољнијем положају су администативно-финансијски радници у школама и остали запослени са четвртим степеном стручности, који ни са повишицом од 10 одсто неће прећи минималац. Статус ове категорије запослених је у неку руку непознаница и за синдикате, јер њима 2014. плата није смањена за 10 одсто, због чега су их изоставили у претходна два повећања (четири и шест одсто), иако је речено да повишица следује свима. Очекује се да они овог пута неће бити заобиђени.
- Ми смо у више наврата тражили да се административним радницима и домарима са четвртим степеном стручне спреме коригује садашњи коефицијент од 8,62 на 13,42 колико износи коефицијент четвртог степена у настави (а не да се дотирају до минималне цене рада). Тражили смо да се ови радници обештете и да добију по 30.000 динара за период од децембра 2015. до данас, јер им цена рада није мењана иако је било предвиђено Законом о буџетском систему. Такође захтевамо да се коефицијент шефа рачуноводства са шестим степеном од 13,73 коригује на 14,88 колико износи коефицијент шестог степена у настави - објашњава Аџић.
Просветарима посебно боде очи исплата једнократне новчане помоћи запосленима у војсци, полицији и у Безбедносно-информативној агенцији, нарочито јер су од 2015. закинути за Новогодишњу награду. Иако је та награда предвиђена Посебним колективним уговором, држава је не исплаћује. Подстакнути чињеницом да бонус следује једино “безбедњацима” синдикати образовања су се обраћали председнику Србије Александру Вучићу и министру финансија Душану Вујовићу и подсетили их на одредбе ПКУ.
Дуго очекивани платни разреди треба да буду урађени током идуће године, како би Закон о запосленима у јавним службама почео да се примењује од 1. јануара 2019. Синдикати су изнели низ критика на нова законска решења, незадовољни, пре свега, што њима неће бити поправљен материјални положај просветних радника.
Весна Стаменић