Накнаде за топли оброк
Стотине тужби поднели су запослени у образовању који су на минималцу, тражећи да им држава исплати регрес и топли оброк. Почетком другог полугодишта ове школске године, Министарство просвете послало је директорима основних и средњих школа допис у коме налаже да поднесу жалбе на пресуде које су добили у корист запослених због неисплаћеног регреса и топлог оброка. Прецизирајући тада да писмом просветни врх прописује да „уколико директор школе добије пресуду првостепеног суда, обавезно и без изузетка поднесе жалбу другостепеном суду, као и да изјави ревизију у случају да другостепени суд не усвоји његову жалбу” Владимир Аџић, шеф ресора за финансије Уније синдиката просветних радника Србије, оценио је да просветна власт на тај начин само купује време. Питао је ко ће одговарати за ненаменско трошење буџетског новца када пресуде и судски трошкови стигну на наплату напомињући да ће то извесно довести до блокаде рачуна великог броја школа.
Сада, када новом пресудом ВКС налази да су нижестепени судови погрешно применили материјално право и да теткици на минималцу не припада право на накнаду трошкова за исхрану у току рада и регрес за коришћење годишњег одмора, пошто су те накнаде садржане у коефицијенту њене плате, Аџић указује да је у истом оваквом случају 2020. године ВКС пресудио у корист радника, а да новом пресудом показује намеру државе да не плати оно што иначе радницима припада по Закону о раду.
– То су сви наши помоћни радници у школама, теткице, чак и административни радници и сви до петог степена стручности којима се зараде дотирају до минималца, што је показатељ нивоа улагања државе у просветни систем. Подсетићу да је Влада Републике Србије уредбом из марта 2021. незаконито одузела право свим запосленима у просвети на накнаду од десет одсто за рад са децом са сметњама у развоју по индивидуалном образовном плану. Поднели смо захтев Уставном суду за оцену уставности такве уредбе, а до данас нема одговора. И то сведочи да држава поново купује време за рад који је очигледно морао бити плаћен, као и у случају накнаде за регрес и топли оброк за запослене с примањима испод минималца, где су сада грубо прекршена права запослених и то одлуком Врховног касационог суда. Ово је стварно прешло све мере. Свим синдикалним и законским средствима борићемо се да запосленима буде плаћено оно што им и припада, и то ће бити један од приоритетних захтева кад првог септембра уместо да будемо у учионицама изађемо на улицу – критикује Аџић.