КУПОВИНА ВРЕМЕНА
Куповина времена. Тако Владимир Аџић, шеф ресора за финансије Уније синдиката просветних радника Србије, тумачи допис који је Министарство просвете послало директорима основних и средњих школа у коме им налаже да поднесу жалбе на пресуде које су добили запослени због неисплаћеног регреса и топлог оброка.
На стотине тужби поднели су у претходном периоду запослени у образовању који су на минималцу, тражећи да им држава исплати регрес и топли оброк.
– Сада, када су почеле да пристижу судске пресуде, директори добијају писано упутство да све добијене пресуде којима се обавезују да запосленима исплате неисплаћена дуговања, враћају и да на њих улажу жалбе. У допису се наводи да, уколико директор школе добије пресуду првостепеног суда, обавезно и без изузетка поднесе жалбу другостепеном суду, као и да изјави ревизију у случају да другостепени суд не усвоји његову жалбу. Моје мишљење је да овим дописом Министарство само купује време, а ја питам ко ће одговарати за ненаменско трошење буџетског новца када пресуде и судски трошкови стигну на наплату – каже за Данас Аџић, напомињући да ће то сигурно довести до блокаде рачуна великог броја школа.
Душан Кокот, председник Независног синдиката просветних радника Војводине, претпоставља да је позадина дописа упућеног директорима то што су апелациони судови различито пресуђивали. У Новом Саду Апелациони суд је пресудио у корист запослених да регрес и топли оброк не могу да буду садржани у минималној заради, док у Београду суд каже супротно. Сада се чека одлука Врховног касационог суда који треба да уједначи судску праксу.
Кокот подсећа на одлуку Врховног касационог суда из 2019, да запослени који прима минималну зараду има право на топли оброк и регрес.
– То је био поступак у здравству против клиничког центра, али је иста ствар у питању и у просвети. Недавно је заменик председника Врховног касационог суда Драгиша Слијепчевић у одговору Комори здравствених установа Србије то потврдио. Чули смо да је недавно Врховни касациони суд одбацио захтев за ревизију поступка који је поднела једна школа. Верујем да је тај захтев одбачен из истог разлога, али бићемо сигурни тек када видимо црно на бело образложење суда – каже Кокот.
Он напомиње да до сада ниједна пресуда запосленима у образовању није исплаћена, а рачуница синдиката показује да им на име неисплаћеног регреса и топлог оброка месечно следује између 7.000 и 8.000 динара. За период од три године, што је рок у којем могу да се траже заостала потраживања, теткице, домари и сви остали који су на минималцу требало би да добију око 230.000 динара. Кокот каже да за обрачун закинутих накнада суд користи Општи колективни уговор за јавна предузећа, којим је дефинисано да запосленом на име топлог оброка дневно следује 250 динара бруто, а за регрес дванаестина просечне месечне зараде у Републици.
Извор: Данас