Дигитални кулук
Принудни рад у месту где радници који га обављају и живе, поново је успостављен у Србији за време министровања Младена Шарчевића, иако га је, на радост и за достојанство сељака, српски књаз Милош Обреновић укинуо 1837. године. Просветни кмет изјавио је да је његов ресор ,,беспрекорно организовао“ онлајн наставу која је завршена крајем маја и да су од 1. јуна, школе за осмаке уприличиле пробни завршни тест. ,,Мала матура је сада унапређена, тестови имају кодове по којима се ради дигитални преглад.“
Потпуно дигитализованим прегледом тестова повећава се безбедност тестирања, верује министар Шарчевић, јер последњих година има показатеље да су у неким школским управама склони манипулацијама, а да су директори школа најслабија карика. Очигледно је министар упознат са чињеницом да се риба чисти од репа, али изгледа да му је мање познато да смрди од главе.
Безбедност матурских тестова је можда и подигнута на виши ниво, видећемо, али кулучење просветних радника је на нижем нивоу него за време Османлија, јер тада су они који су радили без новчане надокнаде, добијали бар слабу храну. Дигиталним кулуком, претходна два дана, ангажовано је више стотина професора, који су били у прилици да покажу сва своја ,,клик“ и ,,двоклик“ умећа. Уместо мршавог ручка, прегледачи су добили само објашњење како ће изгледати прегледање, демо снимак од пет фаза са објашњењем.
Скоро десет кликова било је потребно да би се вредновао само један одговор и то док је систем могао да подржи толику концентрацију клик интелигенције, а онда се догодило чудо, (бес)прекорни програм је другог дана прегледања теста из математике постао прекорни, а присилан рад- прековремени, чак и за дане викенда. Наиме, стигло је још једно важно/хитно упутство, али овога пута на захтев министра лично, да се у суботу, 6. јуна, обезбеди долазак наставницима математике, који су у петак били ангажовани на прегледању тестова, ради ревизије истих на подручју целе Србије.
Реч је о својеврсном зулуму, јер у овој ситуацији, после онлајн мучења, министар има још идеја шта даље да ради. Памтимо времена када су просветни радници ангажовани на прегледању тестова добијали дневнице за свој рад, а данас треба да буду срећни због сати стручног усавршавања које ће им кметови доделити.
Елем, кулук је кулук, зулум је зулум, а министар је наставио да ради како не треба, да не кажемо gerek yok, по турски.
У Чачку, 6. јун 2020. година
Весна Јеротијевић, рук.Ресора за образовни систем УСПРС