ПРАВЕДНО ИЛИ НЕ?
"Професор са 38 година стажа није, а разредна са 5 година јесте" Београд - Унија синдиката просветних радника Србије наставља штрајк до 4. октобра, када очекују званичан став министарства о томе да ли ће бити испуњени њихови захтеви.
Владимир Аџић који је у синдикату задужен за финансије објаснио је да би праведно било да сви који имају завршен факултет буду у деветом платном разреду.
Он је као пример нелогичности навео школу у Чачку, где професор математике са 38 година стажа није у деветом платном разреду, док је у тој групи колегиница која има пет година стажа и разредни је старешина. Рекао је и да су просветни радници оштећени тиме што им нису исплаћене четири светосавске награде, те да ће тражити да им се и то исплати. "Речено је још раније да се ако буде уштеда оне могу определити за побољшање материјалног положја просветара. Полицајци и војска су то добијали, а ми нисмо ништа, а уштедели смо", кажу у Унији синдиката просветних радника Србије.
То је саопштила председница тог синдиката Јасна Јанковић, која је на конференцији за новинаре рекла да су јуче имали састанак са представницима министарстава просвете, државне управе и финансија и да им је речено да ће 4. октобра, након одласка Мисије ММФ-а из Србије, знати да ли се може очекивати веће издвајање за просветаре и испуњење њихових захтева. Основни захтев синдиката је да се сви просветни радници са седмим степеном стручне спреме преведу у девету групу и да се ту рангирају. Како је рекла Јанковићева, цела недеља у школама у којима тај синдикат има чланство протиче у скраћеним часова.
"Ми ћемо до 4. октобра сигурно бити у штрајку, јер тренутно траје изјашњавање да се штрајк настави и већ сада имамо потребан број за наставак", рекла је Јанковићева наводећи да се штрајкује у више од 600 школа.
Како је објаснила, библиотекари, педагози, психолози и секретари школа су сада у 8.3 платној групи, а у деветој групи је укупно 37.500 просветних радника и то они са педагошким звањима, који раде у специјалним школама, разредне старешине и учитељи.
"Речено нам је да ћемо 4. октобра добити званичну понуди од Владе и да ћемо тада практично знати како се испреговарало са ММФ, и докле се стигло у смислу већег издвањања за просвету", навела је Јанковић.
Из ресорног министарства јуче је саопштено да је министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић разговарао са представницима репрезентативних синдиката у просвети о предлогу платних група и разреда који би требало да буду део Закона о систему плата у јавном сектору.
Састанку су присуствовали и министар државне управе и локалне самоуправе Бранко Ружић, као и државни секретар Министарства финансија Јелена Танасковић, а на састанку је представљена финансијска анализа примене предложеног модела платних разреда у зависности од временског рока у коме би био примењен.
Договорено је да разговори буду настављени у четвртак, 4. октобра, саопштено је из ресорног министарства.