ДОЖИВИ ЕУ - ПРВОНАГРАЂЕНИ ТИМ ТЕХНИЧКЕ ШКОЛЕ
Делегација Европске уније у Републици Србији, у оквиру Европског дневника, у децембру 2017. године расписала је наградни конкурс за креативне и иновативне радове ученика средњих школа који се спроводи у оквиру пројекта „Доживи ЕУ“.
Свечана додела награда у ЕУ инфо центру, Немања Чулић преузима за тим Учешће на конкурсу обухватало је шест категорија: литерарни радови, ликовни радови, новинарски жанрови, фото-репортаже или фото-радови, видео и мултимедијалне форме. Т-ДипломеТеме овогодишњег конкурса су биле: активно грађанство, здрав живот, превенција насиља, паметно учење, одржива економија и бројне друге теме повезане са ЕУ.
Поред ових, желећи да средњошколци дају посебан допринос обележавању године културног наслеђа, специјална тема за 2018. годину била је: ГДЕ ПРОШЛОСТ СУСРЕЋЕ БУДУЋНОСТ – 2018. ГОДИНА ЕВРОПСКОГ КУЛТУРНОГ НАСЛЕЂА. Рок за подношење радова био је 10. март 2018. године, до када је пристигло 369 радова који испуњавају све пропозиције конкурса. Радове је оценио стручни жири, који су чинили експерти из области новинарства, глуме, режије, сликарства, омладинске политике и сродних области који је утврдио листу награђених радова у свих шест категорија. Укупуно је награђено 20 радова и то 20 наставника и 48 ученика. Из литерарне и ликовне категорије по два рада, а из осталих категорија четири прва места. Велики број пријављених ученика привукла је примамљива награда, седмодневно путовање у Европу у више земаља Европске уније и обилазак градова Будимпеште, Прага и Беча. Техничка школа из Чачка учествовала је у више категорија, а рад “Градина на Јелици” освојио је прво место у категорији мултимедијалне форме. Ученици Немања Чулић, Милосав Шипетић, Никола Лазовић уз сугестије њиховог ментора Светлане Џида приказали су идеју и визију о очувању једног од најстаријих познатих археолошких налазишта у Србији “Градина на Јелици”. Рад садржи фотографије постојећег стања, илустрације идеја и нових решења о заштити баштине, као и разлоге због којих то раде и због чега би и други требало да се придруже.
Премијер Ана Брнабић и шеф Делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици и првонаграђени у Музеју савремене уметности (Фото: Теодора Ћирић) Поводом обележавања Дана Европе, 9. маја 2018, као првонаграђени су на пријему у Музеју савремене уметности имали прилику да презентују своје радове премијерки Ани Брнабић и шефу Делегације ЕУ у Србији Сему Фабрицију. За све младе талентоване људе је велики успех што су управо њихови радови представљени у једној од најзначајнијих кућа уметности. Првонаграђени у Музеју савремене уметности (Фото: Теодора Ћирић) Наградно путовање На наградно путовање „Доживи ЕУ“ су пошла ученици из седамнаест градова, различитих образовних профила као и узраста од првог до четвртог разреда.
Цело путовање је осмишљено са врло интересантним садржајима. У Будимпешти су посетили УНИТЕД фор Интерцултурал Ацтион и са представником ове организације имали прилику да разговарају о интеграцији миграната, национализму, расизму. У Сент Андреји су посетили Регионални центар за животну средину (Регионал Енвиронментал Центер – РЕЦ) и упознали се са Зеленим пакетом и могли да поставе питања из екологије, а после ових озбиљних тема и да уживају на таласима Дунава возећи се бродом. У Прагу је најјачи утисак на ученике оставила играоница виртуелне реалности „Тхрилл Парк“, не само због свог садржаја, већ организације дружења.
Ученици су подељени у групе где се учесници међусобно не познају, а сама игра је захтевала тимски рад. То је било фантастично место за међусобно упознавање и зближавање. Другог дана у Прагу су посетили једну је од највећих библиотека у Европи Клементиум, која се налази у самом центру Прага и Национални технолошки музеј, са мноштвом експоната од првог фотоапарата, апарата за домаћинство, првих бицикала, преко аутомобила па до авиона. У вечерњим сатима у Кино Луцерну чекало их је опуштање уз звуке Прашког филмског оркестра неких од најпознатијих филмских класичних изведби.
У Бечу су посетили изложбу на отвореном Заједничко наслеђе: Лавиринти у Европи, Медијски јавни сервис Аустрије ОРФ где су кроз вођену туру упознали најсавременију опрему и технологију. Свакако, најинтересантније било је упознавање са радом плаве собе и ефеката. Посета палати Шенбрун је због велике кише омела обилазак великог парка, а последњи дан боравка у Бечу остаће упамћен по посети музејима. У Природњачком музеју видели су познате експонате – Вилендорфску Венеру и Камен из Розете, а најзанимљивији је Музеј чоколаде, где су имали радионицу и производњу разних облика чоколаде. Од првог сусрета, где су сви треперели, узбуђени, свечано обучени, прошетали од хотела до Еу-инфо центра ишчекујући тај важан тренутак додела награда, па до пређених 2.000 км, остаће сећање на ово лепо дружење обогаћено упознавањем култура три државе, мноштвом пријатеља и лепих успомена.