Уџбеник или наставник, ко је битнији
Уџбеник или наставник, ко је битнији
Серија вебинара коју Унија синдиката просветних радника Србије организује са Фондацијом ,,Алек Кавчић“, започела је у уторак, 16. фебруара, када се члановима Главног одбора УСПРС обратио Александар Кавчић, професор Карнеги Мелон Универзитета и оснивач фондације, са идејом популаризације бесплатних уџбеника и њиховом применом у настави.
У свом получасовном обраћању, професор Кавчић је истакао да свако има право на образовање и да образовање треба да буде бесплатно. Навео је да је Србија једна од ретких земља у Европи у којој уџбеници нису бесплатни. Према његовим речима, тржиште уџбеника ,,наводно“ је слободно, где маркетинг иде према наставнику, а родитељи плаћају.
,, Док држава улаже у, назови, дигитализацију, а у људе никако да се сети да уложи. Ово се не односи само на плате. Министри се стављају изнад професора и не виде себе као део система, професори и наставници неретко постају агенти издавача, што доводи до дебилизације наставника“, истиче Кавчић и додаје да смо узде изгубили тамо где је васпитни карактер школе изостао. ,,Да не бисмо васпитавали комунисте, престали смо да васпитавамо људе.“
У даљем излагању је навео да социјална категорија бесплатних уџбеника, која се дели по школама није довољна и да држава то може да обезбеди широј популацији ученика за само два динара по страници.
,,Мултинационалним компанијама профит је примарни циљ и оне нам креирају лекције, тако што од наставника праве роботе, а роботи не могу преносити знање и васпитавати.“ На питање чланова Главог одбора УСПРС како је реализован пројекат бесплатних уџбеника фондације, Александар Кавчић објаснио је да постоје два модела. ,,Првим моделом откупљена су права издавача, то смо добили од Завода за уџбенике, а други модел подразумева да фондација плати ауторе и тиме она постаје носилац ауторских права и организоваће штампу. Штампа кошта одређену своту, без профита за два динара по
страници.“
Ова и слична питања биће тема вебинара чији ће домаћин у недељу, 21. фебруара, бити Унија синдиката просветних радника Баната, а након тога и други одбори, јер само заједничким настојањима можемо обезбедити квалитетније и свеобухватније образовање у Србији. Наши ученици то заслужују.
У Чачку,
19.фебруара 2021.
ру. Ресора за образовни систем УСПРС-а
Весна Јеротијевић