МИНИСТАРСТВО ГРЕШИ
Министарство греши, ко ће бити одговоран ако буде тежих исхода у школама?
Члана председништва Уније синдиката просветних радника Србије (УСПРС) Владимир Аџић сматра да је Министарство просвете погрешило што није прихватило захтев тог синдиката да се почетак школске године одложи за две недеље...
Аџић је у Новом дану Н1 подсетио да је јуче одржан састанак представника четири репрезентативна синдиката и Министарства просвете, на иницијативу Уније синдиката просветних радника која је тражила одлагање почетка школске године за две недеље. Министарство је, међутим, одбацило тај предлог, оценивши га као беспредметан.
Аџић, међутим, сматра да Министарство греши, а колико је Унија синдиката била у праву, према његовим речима, показује јучерашња изјава члана Кризног штаба, др Предрага Кона, да је могуће да ђаци који су били на летовању у иностранству крену у школу десет дана касније. Кризни штаб је данас прецизирао да ће деца која се врате из иностранству морати у десетодневну кућну изолацију од момента уласка у земљу.
Аџић поручује да је стога почетак школске године морао да буде одложен бар за две недеље, и подсећа да је почетак школе у Црној Гори и Северној Македони померен за 1. октобар.
"Оно што су нас уверавали из Министарства провете да је обезбеђено све што треба, није. Не кажем да у већем делу градова нису обезбеђене маске и дезинфекциона средства, али јављају се школе које то нису добиле", истиче саговорник Н1.
Министарство је одбило и предлог Уније синдиката да наставници који су хронични болесници раде искључиво на даљину.
"Нислим да да је лоше што није прихваћен наш предлог. По Члану 16 Закона о раду, људи који имају хроничне болести имају нека законска права у виду неке безбедности, а не да их стављамо у ситуацију да отварају боловања, да раде за 65 одсто плате, а да директори ангажују на њихова места друге људе. То је још већи трошак", истиче Аџић.
Сматра да је добро што ће се ситуација проверавати на сваких 15 дана, али пита ко ће сносити одговорност ако у школама буде заражавања или тежих исхода.
Подсећа и да су наставници током ванредног стања, наставу на даљину спроводили на сопственим рачунарима.
"Сматрамо да је дужна држава да обезбеди неке услове. Хајде да видимо да ли ће да обезбеде 110.000 маски дненво. То је 550.000 недељно, тако да само за септембар треба 2,2 милиона маски", истиче Аџић.