ИМА ЛИ ПИЛОТА У АВИОНУ!?
Министарство просвете, науке и технолошког развоја је 22. јуна објавило Стручно упутство о формирању одељења и начину финансирања у основним и средњим школама у школској 2020/2021. години, број 610-00-00381/2020-15.
Дана 7. јула, Министарство просвете је издало Саопштење које се односи на додатна појашњења.
У њему се каже: „У школској 2020/2021. години групе за обавезне изборне предмете формираће се као и у претходној школској години. То значи да ће се донето Стручно упутство за формирање одељења и група за 2020/2021. годину примењивати тако што ће се величина група за верску наставу и грађанско васпитање одобравати већ у првом степену, на нивоу школских управа тако да се обезбеди да највећи број ових наставника задржи постојећу норму, односно да се не смањује број одобрених група.“
Овакво појашњење/објашњење, отвара следећа питања:
1. Уколико се стручно упутство није мењало, откуд потреба за Саопштењем, односно зашто се наводи да ће групе верске наставе и грађанског васпитања (изборни програми) остати на истом, као и претходне школске године?!
2. Шта је са групама другог страног језика (изборни програм) односно да ли ће се „кола сломити“ на овим наставницима? У Стручном упутству се помињу само обавезни изборни предмети грађанско васпитање и верска настава, да ли то значи да ће се смањити број група, а самим тим и извршилаца, код другог страног језика?
3. Шта је са слободним наставним активностима (шах, хор и оркестар, чувари природе, цртање, сликање и вајање....)?
Питање за милион долара ипак је, да ли Министарство просвете сме себи да допусти да пише саопштења која нису заснована за законским одредбама?
Наиме, чланом 60 ЗОСОВ-а прописана је садржина планова наставе и учења у основном и средњем образовању и васпитању, став 1. прописује:
1. Листу обавезних предмета и изборних програма и активности по разредима;
2. Укупан годишњи фонд часова по предметима, програмима и активностима;
3. Недељни фонд часова по предметима, програмима и активностима.
Ставом 3. истог члана, дефинисано је: „Ученик обавезно бира са листе изборних програма верску наставу или грађанско васпитање и други страни језик.“
Чланом 60. ставом 5. дефинисано је: „Школа је дужна да обезбеди остваривање обавезних физичких активности за све ученике, као и да понуди листу активности за које се ученици опредељују у складу са својим интересовањима.“
И зато идемо поново. Ако сте ви помешали термине, планове и програме, ми нисмо. Читамо са разумевањем, да не постоји ама баш никаква могућност да се нешто односи на грађанско васпитање и верску наставу, а не на други страни језик и остале слободне наставне активности!
Закон би требало да штитите, а не да га накарадно тумачите! Претите људима, је л то ваш посао!? Можда ипак треба отпуштати, а све време говорити о идили српског школства.
Дакле, авион је ту, али чини се да њиме нико не управља!
Чекамо пилота, даља појашњења, наредна саопштења, писаније, губљење времена… а само је требало преписати нешто из прошлог јуна! Или ипак не!?
У Београду,
7.јула 2020.
Председник Уније СПРС
Јасна Јанковић